Pohojena dresen
Družina: dresnovke (Polygonaceae)
Čas cvetenja: julij–oktober
Velikost: steblo do 30 cm dolgo
Rastišče: suhi ruderalni kraji, pohojena tla
Pohojena dresen (Polygonum arenastrum) je enoletnica, ki požene številna polegla stebla. Ta so na zasenčenih krajih lahko tudi nekoliko kipeča (proti koncu dvignjena od tal). Do 30 cm dolga, tanka stebla so bogato razvejena. Olistana so z ovalnimi do suličastimi listi, ki so do 2 cm dolgi in do 0,5 cm široki. Vsi stebelni listi so bolj ali manj enako dolgi. Po en do trije drobni, petštevni cvetovi se razvijejo v zalistju stebelnih listov. Zelenkasti ali rožnati cvetni listi so praviloma široko belo obrobljeni, v spodnjem delu do 1/3 zrasli ter neizrazito ožiljeni.
Pohojena dresen uspeva na svetlih krajih, na suhih, z dušikom bogatih tleh, ki so pod stalnim človekovim vplivom (ruderalna rastišča). Razširjena in pogosta je po vsej Sloveniji.
Vodna dresen
Družina: dresnovke (Polygonaceae)
Čas cvetenja: junij–september
Velikost: v vodi do 3 m v dolžino, na kopnem 30–70 cm
Rastišče: vlažna in mokra tla, v plitvih vodah
Vodna dresen (Polygonum amphibium) je trajnica z močno koreniko. Prašniki molijo iz njenih 4–5 mm dolgih rožnatih cvetov, ki so združeni v gost klas na vrhu stebla. Je amfibijska rastlina, kar pomeni, da lahko dobro uspeva tako na poplavljenih tleh kot na kopnem. Spremembi okolja se prilagodi tako, da spremeni obliko, zgradbo in delovanje svojih organov. Za vodno obliko so značilni do 10 cm dolgi goli, plavajoči suličasti listi. Rastline, ki rastejo na kopnem, pa razvijejo ožje, štrleče liste, ki so dolgi do 20 cm in prileglodlakavi. Pogostejša je v severovzhodnem delu Slovenije. Pri nas je opredeljena kot ranljiva vrsta.
Mila dresen
Družina: dresnovke (Polygonaceae)
Čas cvetenja: junij–oktober
Velikost: 20–60 cm
Rastišče: vlažna tla ob jarkih, gozdnih poteh, ob njivah in na ruderalnih rastiščih
Mila dresen (Polygonum mite) je enoletnica z razraslim steblom in rahlimi vretenastimi socvetji, ki se razvijejo na koncu poganjkov in so komaj opazno lokasto ukrivljena. Njeni poganjki so olistani s suličastimi listi. Ti so široki nad 1 cm in imajo razločne stranske žile. Če košček lista prežvečimo, nas ne zapeče. Tako bomo milo dresen najbolj enostavno ločili od zelo podobne popraste dresni (P. hydropiper), ki ima pekoč okus. Od slednje se mila dresen loči tudi po dlakavosti listne škornjice (nastale iz zraslih prilistov); ki je pri tej vrsti po vsej površini prileglo kratkodlakava, po robu pa dolgo resasta. Cvetovi mile dresni so drobni, na cvetnih listih pa bomo opazili komaj kakšno sedečo žlezo. Njeni plodovi pa večinoma trirobi, dolgi od 2,5 do 3,5 mm.
Mila dresen uspeva na svetlih krajih na vlažnih z dušikom bogatih tleh, kot so bregovi nekaterih voda ali vlažni ruderalni kraji. Z izjemo Alp in Primorja, jo na ustreznih rastiščih lahko najdemo po vsej Sloveniji.