Dlakavi sleč
Družina: vresovke (Ericaceae)
Čas cvetenja: junij–avgust
Velikost: 20–100 cm
Rastišče: ruševje, skalovje
Pokončni poganjki dlakavega sleča (Rhododendron hirsutum) so olistani z vednozelenimi listi. Njegovi od 1,5 do 4 cm dolgi širokosuličasti usnjati listi so po obeh straneh zeleni. Zgornja stran listov je bleščeča, spodnja pa porasla z redkimi zelenimi žleznimi luskami. Rob listne ploskve je resast – porasel je z 1 do 3 mm dolgimi dlakami. Škrlatnordeči cvetovi tvorijo zgoščeno socvetje na vrhu poganjkov. Petštevni zvonasti cvetovi so dolgi okoli 1,5 cm. Dlakavi sleč uspeva v višjih legah na apnenčasti podlagi. Najpogostejši je v alpskem in predalpskem svetu Slovenije in na visokih kraških planotah v dinarskem območju.
Jesenska vresa
Družina: vresovke (Ericaceae)
Čas cvetenja: avgust–september
Velikost: 20–50 cm
Rastišče: gozdovi, resave, barja in zakisani travniki
Jesenska vresa (Calluna vulgaris) je grmiček s številnimi kipečimi poganjki. Njeni drobni, 2 do 4 mm dolgi, luskasti listi se strehasto prekrivajo. S prihajajočo jesenjo se odprejo številni miniaturni cvetovi, združeni v enostranska grozdasta socvetja na vrhu poganjkov. Če smo natančni in cvet pogledamo od blizu, opazimo, da je temno rožnata čaša daljša od svetlejših venčnih listov. Cvet pri dnu obdaja še zelena zunanja čaša, ki jo oblikujejo štirje podporni listi, v notranjosti cveta pa je 8 prašnikov.
Jesenska vresa raste na zelo pustih, humoznih kislih tleh, v glavnem na nekarbonatni podlagi, a se lahko tudi na karbonatni podlagi tla dovolj zakisajo, da lahko vresa tam uspeva. Z izjemo visokogorja na severozahodu je razširjena po vsej Sloveniji.
Zaradi poznega cvetenja je jesenska vresa dobrodošla medonosna rastlina, znani pa so tudi njeni zdravilni učinki. Čaj v ljudskem zdravilstvu uporabljajo za zdravljenje revme, ledvic in mehurja ter za lajšanje težav z ledvičnimi kamni, uporabljajo pa ga tudi za izpiranje vnetih oči in za obkladke pri kožnih boleznih.
Spomladanska resa
Družina: vresovke (Ericaceae)
Čas cvetenja: februar–julij
Velikost: 10–30 cm
Rastišče: gozdovi, ruševje in kamnite trate
Spomladanska resa (Erica carnea) je nizek grmiček z razvejanimi kipečimi poganjki. To so poganjki, ki so pri dnu polegli, nato pa se dvignejo pokonci. Oleseneli poganjki so olistani z vednozelenimi igličastimi listi. Listi so razvrščeni v vretencih, v vsakem vretencu po štirje. Na vrhu priostreni goli listi so dolgi od 6 do 10 mm. Štirištevni cvetovi ciklamne barve, iz katerih štrlijo prašniki in vrat pestiča, tvorijo gosta enostranska socvetja pri vrhu poganjkov. Spomladanska resa praviloma uspeva na karbonatni podlagi. Razen v Pomurju in na jugovzhodu Slovenije jo najdemo po vsej državi.