Navadni zlati koren
Družina: zlatokorenovke (Asphodelaceae)
Čas cvetenja: maj–junij
Velikost: 60–120 cm
Rastišče: suhi travniki, pašniki
Postavno steblo navadnega zlatega korena (Asphodelus albus) je pokončno in neolistano. Na njegovem vrhu se razvije dolgo gosto grozdasto socvetje. Prvi se odprejo spodnji cvetovi v socvetju, zadnji pa se razcvetijo vrhnji. Snežno beli cvetovi so šestštevni. Po sredi cvetnih listov teče rjava osrednja žila. Vsi žlebasti, mesnati listi so pritlični, črtalasti. Oblikujejo listno rozeto. Uspeva na višjih legah, predvsem na karbonatnih tleh bogatih s hranili. Pojavlja se skoraj izključno v jugozahodnem delu Slovenije, v submediteranskem in dinarskem območju, v Notranjskem parku pa uspeva le na Slivnici. Kot ranljiva vrsta je uvrščen na slovenski Rdeči seznam ogroženih rastlin.
Navadni kosmuljek
Družina: zlatokorenovke (Asphodelaceae)
Čas cvetenja: junij–avgust
Velikost: 30–60 cm
Rastišče: suhi travniki in svetli gozdovi
V zgornjem delu tankega pokončnega stebla navadnega kosmuljka (Anthericum ramosum) se razvije razvejano, rahlo latasto socvetje. Sestavljajo ga številni popolnoma beli pecljati šestštevni cvetovi. Ti v premeru merijo od 2 do 3 cm. Notranji trije cvetni listi so širši od zunanjih treh. Vrat pestiča je daljši od cvetnih listov. Vsi listi so pritlični. Dolgi so do 40 cm, široki pa od 4 do 7 mm. Navadni kosmuljek je razširjen po vsej Sloveniji. Nekoliko pogostejši je v jugozahodnem delu, saj najraje raste na suhih in toplih legah.
Rumena maslenica
Družina: zlatokorenovke (Asphodelaceae)
Čas cvetenja: junij
Velikost: 80–100 cm
Rastišče: vlažni travniki, vlažni gozdovi in peščeni kraji ob vodah
Pokončno steblo rumene maslenice (Hemerocallis lilioasphodelus) ni olistano. Na njegovem vrhu se razvije do dvanajst velikih, prijetno dišečih cvetov. Cvetni listi so pri dnu zrasli v cev, proti vrhu pa so prosti in oblikujejo lijast cvet. Rob cvetnih listov je raven. Živo rumen cvet je dolg 5 do 7 cm. Pritlični listi so številni. Dolgi so od 40 do 80 cm, široki pa le od 6 do 12 mm. Rumena maslenica je v Sloveniji precej redka rastlina, razširjena raztreseno po vsej Sloveniji. Pri nas je kot ranljiva vrsta uvrščena na Rdeči seznam ogroženih rastlin in zavarovana, zato je ni dovoljeno odnašati z naravnega rastišča, trgati ali kako drugače poškodovati!