Kulturni dom Cerknica z letošnjo sezono vabi v kino tudi tiste, ki sicer v njem težje uživajo. Začeli smo namreč z izvajanjem mednarodnega projekta Kino brez ovir.
Osrednji namen projekta je razvoj filmskih programov s prilagoditvami za gluhe in naglušne ter slepe in slabovidne. Do konca leta 2026 bodo v Cerknici izvedli kar 20 filmskih dogodkov, katere bodo spremljali pogovori o različnih tematikah. Filmi bodo za gluhe in naglušne opremljeni s slovenskimi podnapisi in tolmačenjem v slovenski znakovni jezik ter bodo za slepe in slabovidne opremljeni z zvočnimi opisi, katere bodo obiskovalci poslušali na za to pripravljenih slušalkah. Prav tako so dvorano v začetku projekta opremili z induktivno slušno zanko za uporabnike slušnih aparatov. Program bo namenjen vsem gledalcem in vsem generacijam. Vstopnina za vse filmske dogodke pa bo simbolični 1 €.
Filmski dogodki, ki so osrednji del projekta, bodo praviloma potekali vsak zadnji torek v mesecu ob 18. uri. Prvi, otvoritveni dogodek, je bil septembra in je bil namenjen mladini, v oktobru pa bodo v sklopu projekta na našem platnu zavrteli izjemno komično dramo JUTRI JE ŠE EN DAN. Filmu sledi pogovor s prof. dr. Darjo Zaviršek iz Fakultete za socialno delo o vsebini filma in nasilju v družini, ki bo tolmačen v slovenski znakovni jezik. Pogovor bo vodila Sara Šabec. Lepo vabljeni, da se nam pridružite v torek, 29. 10., ob 18h.
Projekt Kino brez ovir sicer združuje 5 partnerjev. Poleg Kulturnega doma Cerknica, v njem sodelujejo še poljski Kulturni center ZAMEK, Kino Elvire Popesco francoskega inštituta iz Romunije, madžarski Kino Tisza in Mreža slovaških filmskih klubov. Sredstva za izvajanje pa smo pridobili v sklopu programa Ustvarjalna Evropa MEDIA.
Poleg filmskih dogodkov smo ob začetku projekta skupaj s partnerji opravili tudi raziskavo s skupnostmi gluhih in naglušnih ter slepih in slabovidnih za pripravo skupnih izhodišč znotraj partnerstva za snovanje filmskih dogodkov s poudarkom na prilagoditvah za omenjene skupine. Ob zaključku projekta pa se bo ob izmenjavi izkušenj med partnerji pripravil priročnik, ki bo ponudil konkretne tehnike in prilagoditve za izboljšanje izkušnje v kinematografih za gluhe, naglušne, slepe in slabovidne osebe in posledično omogočil bolj enakovreden dostop do filmskih projekcij.
Veselimo se, da bo naš kulturni dom eden prvih v Sloveniji, ki bo omogočal kvaliteten in enakovreden obisk filmskih dogodkov tudi tistim, ki slabše vidijo ali slišijo.
Lepo vabljeni v naš kino brez ovir!