Zavod RS za varstvo narave (ZRSVN) ima dolgoletne izkušnje pri razvoju informacijskih sistemov, ki naravovarstvenikom v Sloveniji omogočajo lažje in učinkovitejše delo. Leta 2007 so vzpostavili Naravovarstveni atlas. Gre za orodje, ki zaposlenim pri ZRSVN pomaga pri načrtovanju, analizah in sprejemanju odločitev. Naravovarstveni atlas vsebuje podatke, ki omogočajo uspešno izvajanje naravovarstvenih nalog in podpirajo strateške odločitve na področju varstva narave.
V Sloveniji se na področju upravljanja zemljišč v naravovarstvene namene odpira nov mejnik. V okviru projekta LIFE Tršca nastaja nova spletna baza, ki bo naravovarstvenikom omogočila lažje delo s podatki o zemljiščih, ki jih upravljajo. Baza bo omogočala preprosto zbiranje, pregledovanje in uporabo podatkov. To bo naravovarstvenikom olajšalo spremljanje stanja zemljišč, načrtovanje ukrepov ter dolgoročno skrb za naravo.
Razvoj baze vodi ZRSVN v sodelovanju s partnerjema, Notranjski regijski park in Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije. Obe organizaciji prinašata bogate izkušnje s terenskega dela in obsežne vzorčne podatke, ki bodo pomembno prispevali k uspešni zasnovi in uporabi baze. Ta bo namenjena vsem parkom in organizacijam, ki se ukvarjajo z ohranjanjem narave. Z njeno pomočjo bodo lahko uporabniki z nekaj kliki miške pregledali vsa zemljišča v lasti ali upravljanju zavarovanega območja in načrtovali naravovarstvene ukrepe na njih.
Nova baza bo povezana z informacijskim sistemom Narcis, ki že zdaj združuje različne naravovarstvene podatke. Tako bo še več informacij dostopnih na enem mestu, kar bo olajšalo sodelovanje med organizacijami in skrb za naravo v Sloveniji. Informacijski sistem Narcis, ki je bil razvit v okviru projekta LIFE Narcis, je osrednje državno stičišče za naravovarstvene podatke. Povezuje različne baze in orodja, vključno z Naravovarstvenim atlasom, in omogoča izmenjavo podatkov med organizacijami ter širšo javnostjo. Njegova sodobna orodja in interaktivni zemljevidi so uporabnikom v pomoč pri iskanju in analizi podatkov. V sistem Narcis se trenutno vključuje podatke osmih partnerskih organizacij, kar omogoča celovit vpogled v podatke o vrstah, habitatih in naravnih procesih. Projekt LIFE Narcis se konec leta 2024 sicer zaključuje, a njegovi dosežki in rezultati bodo živeli naprej. Informacijski sistem je že zdaj na voljo širši javnosti in bo tudi v prihodnje igral pomembno vlogo pri ohranjanju narave ter spremljanju biodiverzitete.
Čeprav so informacijski sistemi pomembno orodje za učinkovito delo na področju varstva narave, pa ne smemo pozabiti, da so le podpora. Ključno je, da naravo spoštujemo, z njo ravnamo odgovorno in ostajamo povezani z njenim bistvom. Pravi uspeh pri varovanju narave temelji na naši skrbi, odgovornosti in zavzetosti.
Prispevek je pripravil Zavod RS za varstvo narave.