Septembra 2023 se je na območju Cerkniškega jezera pričel izvajati projekt LIFE TRŠCA, katerega partner je tudi Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano. Namen projekta je celovit pristop k ohranjanju trstišč, prilagoditev njihove rabe in zagotavljanje ugodnega stanja življenjskega prostora vrst, ki tam bivajo. Ena izmed ključnih aktivnosti za dolgoročnost ustreznega ukrepanja, je tudi prenova obstoječih in oblikovanje novih kmetijskih intervencij v novem programskem obdobju skupne kmetijske politike po letu 2027, ki bodo zagotavljale ustrezno rabo in bodo privlačne za kmete in to je tudi največja vloga ministrstva kot partnerja na tem projektu.
Zahteve, ki prispevajo k ohranjanju močvirske vegetacije na Cerkniškem jezeru, so vključene v strateški načrt skupne kmetijske politike 2023–2027, in izhajajo iz pravil pogojenosti ter določenih shem intervencije sheme za podnebje in okolje (SOPO) in določenih operacij intervencije kmetijsko-okoljska-podnebna plačila – biotska raznovrstnost in krajina (v nadaljevanju: KOPOP_BK).
Pravila pogojenosti so predpisane zahteve ravnanja (v nadaljevanju: PZR) na podlagi pravnih aktov Evropske unije in standardi za dobre kmetijske in okoljske pogoje (v nadaljevanju: DKOP), kot je določeno v strateškem načrtu skupne kmetijske politike 2023–2027. Gre za nabor obveznih pravil oz. standardov, ki smo jih v prejšnjih programskih obdobjih poznali pod nazivom navzkrižna skladnost. Vsebinsko je pogojenost zahtevnejša od navzkrižne skladnosti, saj je večina standardov postala strožja, prav tako se je na seznam standardov dodalo nekatere, deloma spremenjene, prakse zelene komponente neposrednih plačil iz obdobja 2015–2022. Prejemniki subvencij so jih dolžni upoštevati, zanje pa ne dobijo dodatnega plačila. Izpolnjevanje zahtev pravil pogojenosti je namreč osnova, da lahko kmet prejme plačila za intervencije, ki se uveljavljajo v okviru zbirne vloge. Pravila pogojenosti vključujejo devet standardov DKOP in 11 standardov PZR. Za ohranjanje mokrišč na Cerkniškem jezeru ustrezajo naslednji standardi pogojenosti:
- DKOP 2: Varovanje mokrišč in šotišč;
- PZR 3: Ohranjanje prosto živečih ptic;
- PZR 4: Ohranjanje naravnih habitatov ter prosto živečih živalskih in rastlinskih vrst;
- DKOP 8: Minimalni delež ornih zemljišč, namenjenih neproizvodnim površinam in značilnostim (se izvaja do leta 2025, nato se bodo neproizvodne površine zagotavljale v okviru prostovoljne SOPO sheme), ter na vseh kmetijskih površinah ohranjanje krajinskih značilnosti in prepoved rezanja žive meje in sekanja dreves v času razmnoževanja in vzreje mladičev pri pticah;
- DKOP 9: Prepoved preusmeritve ali oranja trajnega travinja na območjih Natura 2000.
Intervencija Shema za podnebje in okolje (SOPO) prispeva k vzpostavitvi ravnotežja med potrebo po pridelavi hrane ter varovanjem podnebja in okolja. Sheme so prostovoljne za kmeta in enoletne s čimer je kmetom dana večja prožnost kot pri večletnih obveznosti. Kmetje se vsako leto na novo odločijo, če se bodo vključili v sheme SOPO in tudi v katere sheme SOPO se bodo vključili. Za Cerkniško jezero pride v poštev shema INP 8.01 Ekstenzivno travinje (EKST).
Intervencija IRP 18.03 Kmetijsko-okoljska podnebna plačila – biotska raznovrstnost in krajina (KOPOP_BK) prispeva k ohranjanju in izboljševanju biotske raznovrstnosti in krajinske pestrosti s 15 operacijami. Kmetje se za izvajanje teh operacij odločajo prostovoljno, obveznost izvajanja pa traja pet let. Na območju Notranjskega parka se lahko izvajajo štiri operacije, od tega tri po upravljavski shemi in ena po upravljavsko-rezultatski shemi.
Upravljavske sheme so:
BK.1 Posebni traviščni habitati (HAB);
BK.5 Ohranjanje mokrišč in barij (MOBA);
BK.11 Obvladovanje invazivnih tujerodnih rastlinskih vrst (ITRV).
Upravljavsko-rezultatska shema: BK.14 Habitati ptic vlažnih ekstenzivnih travnikov (VTR).
Več informacij o pravilih pogojenosti ter intervencijah SOPO in KOPOP je dostopnih na spletnih straneh Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano ter Agencije RS za kmetijske trge in razvoj podeželja, zlasti na povezavi https://www.gov.si/zbirke/storitve/oddaja-zbirne-vloge-za-leto-2024/ .
Prispevek je pripravilo Ministrstvo za kmetijstvo, gospodarstvo in prehrano.