Rezultati iskanja

Domov / Novice

LIFE TRŠCA: RACA KOSTANJEVKA

(foto: Jure Novak)

Kostanjevka Aythya nyroca je v Sloveniji redka, občasna gnezdilka. Glavnina populacije gnezdi na ribnikih Dravskega polja. Na Cerkniškem jezeru je prav tako zgolj občasna gnezdilka, občasno pa jo na selitvi zabeležimo v velikem številu, tudi več sto osebkov. Ustreza ji plitva, a stalna voda z veliko vodnih rastlin, najraje ima navadni trst in rogoz. Smatramo jo za eno od kritično ogroženih gnezdilk v Sloveniji, globalno ima oznako NT (blizu ogroženosti) in je ena od prioritetnih vrst za ukrepe v shemi LIFE Evropske komisije ter ena izmed varovanih vrst Natura 2000 območja Cerkniško jezero. Glavnina njene populacije sicer gnezdi v Aziji. Hrani se z vodnimi rastlinami, predvsem med gnezditveno sezono pa tudi z nevretenčarji.

(foto: Alen Ploj)

V sklopu LIFE Tršca bomo spremljali njeno populacijo in odziv na opustitev oziroma zmanjšanje košnje trstišča in ostale ukrepe - s prilagojeno transektno metodo, s popisi iz čolna in z roba jezera, pomagali pa si bomo tudi z dronom in foto pastmi. Zaradi skrivnega življenja je spremljanje kostanjevke namreč težavna naloga in je treba kombinirati različne popisne metode. Vsako leto bomo napisali poročilo o njenem stanju na jezeru. Pri spremljanju populacije kostanjevke nam bodo pomagali tudi prostovoljci, predvsem pri spremljanju s teleskopom z roba jezera.

Pred kakršnimikoli ukrepi bomo pripravili analizo njenih ekoloških zahtev, pri čemer nam bodo pomagali strokovnjaki iz tujine. Maja letos smo že gostili dva profesorja s Poljske – Marcina Polaka in Janusza Kloskowskega, ki sta naredila tudi analizo prehranskih virov za kostanjevko. Ključni ukrep v projektu bo vzpostavitev šestih »očesc« odprte vode sredi trstišča, ki kostanjevki še posebej ustrezajo. Računamo na pozitivne učinke novih kmetijsko-okoljskih ukrepov, ki bodo prilagodili rabo trstišč in predpisali rabo, ki kostanjevki najbolj ustreza. Med projektom bomo zagotovili analize in ukrepe, ki bodo omejili motnje na njenem gnezdišču, predvsem dostop obiskovalcev in povečali prisotnost nadzornikov. Obiskovalce bomo usmerjali iz mirnih con za kostanjevko na območja, kjer ne bodo motili gnezdečih ptic na jezeru.

Naj omenimo še posebnost, če boste kostanjevko opazovali na jezeru. Zelo lahko je ločiti samca od samice, samci imajo namreč belo zenico, medtem ko imajo samice temno. Če pa opazite skupinico nekoliko bolj sivih osebkov junija ali julija, to čimprej sporočite na park, saj gre verjetno za mladostne osebke.

(foto: Alen Ploj)

Prispevek je pripravilo Društvo za opazovanje in proučevanje ptic Slovenije.