
Slovenija je z vodo bogata država, kjer pa je voda v veliki meri skladiščena v podzemnih kraških vodonosnikih. V Notranjskem parku se lahko pohvalimo z edinstvenimi vodnimi ekosistemi, med katerimi ima osrednjo vlogo Cerkniško jezero, največje presihajoče jezero v Evropi. S svojo naravno dinamiko ponuja življenjski prostor številnim rastlinskim in živalskim vrstam. Vendar je to vodno bogastvo občutljivo na vplive podnebnih sprememb, onesnaževanja in druge človekove posege, zato ga je potrebno skrbno varovati. Pomemben korak v tej smeri predstavlja tudi projekt LIFE TRŠCA, katerega glavni namen je izboljšati stanje ohranjenosti presihajočega Cerkniškega jezera.
Notranjski park – naravna zakladnica vodnih virov
Notranjski park je edinstveno območje, kjer se prepletajo podzemne in površinske vode, kraški pojavi in bogata biotska raznovrstnost. Poleg Cerkniškega jezera so tu še številni potoki, kraški izviri in podzemni vodonosniki, ki so ključnega pomena za ekosistem in lokalno prebivalstvo. Zaradi kraškega terena voda hitro ponikne s površja, kar pomeni, da so vodni viri še posebej občutljivi na onesnaženje. Ker v podzemnih sistemih ni rastlin in drugih primarnih porabnikov, se voda ne filtrira in ne prečisti, kar pomeni da v njej ostanejo skoraj vsa hranila in druge snovi s površja. Ohranjanje kakovosti vode na tem območju je zato bistvenega pomena.
Občutljivost Cerkniškega jezera in pomen njegovega varovanja
Cerkniško jezero je naravni fenomen, ki zaradi svoje presihajoče narave omogoča življenjski prostor različnim ekosistemom. Spomladi, ko se napolni z vodo, postane dom številnim vrstam ptic, rib in dvoživk. Poleti, ko voda usahne, na njegovem dnu vzniknejo travniki, ki nudijo pašo in hrano mnogim živalim, pozimi pa nudi prostor za počitek številnim vrstam ptic selivk.
Toda to ravnovesje je krhko. Podnebne spremembe povzročajo nihanja v količini padavin, kar vpliva na trajanje in obseg poplavljenosti jezera. Dodatno težavo predstavljajo človekovi posegi, kot so onesnaževanje, regulacija voda in neprimerna raba zemljišč. Če ne bomo skrbno varovali tega prav posebnega koščka sveta, lahko nepopravljivo izgubimo eno največjih naravnih bogastev Slovenije.
Kako projekt LIFE TRŠCA prispeva k boljši kakovosti vode?
Projekt LIFE TRŠCA, ki ga izvajamo v Notranjskem parku, je usmerjen v izboljšanje stanja močvirskih habitatov, ki so ključni za ekološko ravnovesje Cerkniškega jezera. S prilagojenim upravljanjem trstišč in mokrišč želimo izboljšati kakovost vode ter omogočiti stabilnejše in bolj zdravo okolje za rastline in živali.
Med najpomembnejšimi ukrepi so:
1.) Obnova in vzdrževanje trstišč, ki delujejo kot naravni filtri oziroma kot rastlinske čistilne naprave in pomagajo odstranjevati odvečne hranilne snovi iz vode. Zaradi velike produkcije biomase je zato veliko bolj učinkovito kot druge rastline.
2.) Odstranjevanje odmrle biomase, s čimer preprečujemo prekomerno kopičenje organskih snovi in zmanjšujemo tveganje za evtrofikacijo (čezmerno bogatenje vode s hranili, ki povzroča propad ekosistema).
3.) Prilagoditev kmetijsko-okoljskih ukrepov, ki omogočajo sožitje človeka in narave, s krepitvijo samočistilne sposobnosti jezera in s tem zmanjševanjem negativnih vplivo na vodne vire.
S temi ukrepi projekt LIFE TRŠCA ne le izboljšuje stanje voda v Cerkniškem jezeru, temveč prispeva tudi k dolgoročnemu varstvu tega izjemnega naravnega bisera. Ohranjanje kakovosti vode pa je pomembno tudi za nižje ležeče vire zajetja pitne vode vzdolž Ljubljanice.
Kaj lahko naredimo za zaščito vode v Notranjskem parku?
Varovanje Cerkniškega jezera in drugih vodnih virov v Notranjskem parku ni le naloga naravovarstvenikov, temveč odgovornost vseh – lokalnih prebivalcev, obiskovalcev in širše skupnosti. Vsak posameznik lahko prispeva k ohranjanju tega prav posebnega koščka sveta:
1.) Odgovorno ravnanje z vodo:
- Varčujmo z vodo pri vsakodnevni uporabi.
- Uporabljajmo okolju prijazna čistila in detergente, da zmanjšamo onesnaževanje podtalnice.
- V času suše ne peremo avtomobilov in druge mehanizacije, posebno ne v vodi.
- Zbirajmo deževnico za zalivanje in druge potrebe.
2.) Spoštovanje naravnih habitatov
- Ob obisku Cerkniškega jezera ne puščajmo odpadkov in ne vnašajmo tujerodnih rastlinskih ali živalskih vrst.
- Cigaretnih ogorkov ne mečemo v vodo.
- Ne odlagajmo kakršnikoli odpadkov v jame.
- Spoštujmo naravne cikle jezera in ne izvajajmo posegov, ki bi lahko porušili ekološko ravnovesje.
- Gnojenje izvajamo v omejenem obsegu in izključno v času rastne sezone.
- Ob vodi puščamo najmanj 5 m vegetacije obrežnega pasu, kar prispeva k boljšemu čiščenju vode in senčenju.
3.) Podpora trajnostnemu razvoju
- Izogibajmo se plastiki za enkratno uporabo, s tem preprečujemo onesnaževanje voda in okolja. Namesto tega uporabljajmo steklenice za večkratno uporabo in okolju prijazne alternative.
- Spodbujajmo trajnostni turizem. Ob obisku naravnih parkov in jezer izbirajmo ekološko odgovorne aktivnosti, kot so pohodništvo, kolesarjenje ali opazovanje ptic. Izogibajmo se nepotrebnem motoriziranim prevozom, ki lahko negativno vplivajo na občutljive vodne habitate.
- Z izobraževanjem in ozaveščanjem otrok, mladine in širše skupnosti o pomenu varovanja vodnih virov prispevamo k dolgoročnemu trajnostnemu razvoju.
- Pomembna je celostna ureditev komunalnih priključkov tako kanalizacije kot učinkovitih vodovodnih sistemov.
- Sodelujmo pri naravovarstvenih akcijah in delavnicah ter širimo dobre prakse varovanja okolja.
Svetovni dan voda – opomnik za prihodnost
Vsako leto 22. marca obeležujemo Svetovni dan voda, ki nas spomni, kako dragocena je čista voda. Slovenija je ena izmed redkih držav, kjer imamo še vedno dostop do izjemno kakovostne pitne vode, ki je javna dobrina, kar je prava sreča in privilegij. Da bo tako tudi ostalo, moramo z vodo ravnati spoštljivo, jo varčevati in ohranjati čiste vodne ekosisteme, kot je Cerkniško jezero. Naj bo ta dan opomnik, da je voda temelj življenja in da smo vsi odgovorni za njeno varovanje.