
ZRC SAZU Inštitut za raziskovanje krasa v projektu LIFE Tršca v največji meri sodeluje pri monitoringu vodostaja na Cerkniškem polju. Tovrstna tematika je namreč predmet raziskav inštituta že vrsto let.
V začetnih mesecih projekta so sodelavci inštituta objavili znanstveni članek, ki je v največji meri posvečen analizi vodostaja v preteklih 70 letih in ugotavljanju vpliva podnebnih sprememb ter človekovih posegov. Raziskava je bila opravljena na podlagi hidroloških in meteoroloških meritev, ki jih na območju Cerkniškega polja opravlja Agencija RS za Okolje (ARSO). Med glavne ugotovitve analize bi izpostavili:
- Naraščanje srednjega vodostaja do leta 1970, kateremu sledi postopno zniževanje vodostaja.
- Naraščajoča intenzivnost in pogostost ekstremnih dogodkov (vse daljše in obsežnejše poplave na eni strani in izrazitejša sušna obdobja na drugi strani).
- Sezonska dinamika z najvišjimi vodostaji jeseni in spomladi ter najnižjimi poleti. Poplave v spomladanskem obdobju so nekoliko manj obsežne kot v preteklosti.
- Lokalna odstopanja v vodostajih. Ob visoki vodi je gladina jezera skoraj ravna, z nižanjem vodostaja pa je razlika med povirnim in ponornim območjem večja.
- Korelacija med hidrološkimi in klimatološkimi podatki ima pozitiven trend, ki kaže, da se vpliv klimatoloških razmer na hidrološko dinamiko na polju skozi čas povečuje. Istočasno se zmanjšuje vpliv človekovih aktivnosti.
- Kvantitativna opredelitev posledic človekovih aktivnosti je pokazala, da so posegi v 70 letih 20. stoletja povzročili dvig gladine za 0,5–1,0 m ob primerljivih hidroloških razmerah kot so bile pred letom 1970. Postopna odstranitev pregrad po 70 letih 20. stoletja je pri primerljivih hidroloških razmerah povzročila padec vodne gladine za približno 0,3 m.
Trend v vodostajih v preteklih 70 letih
Vpliv podnebnih sprememb in človekovih aktivnosti na Cerkniškem polju so sodelavci inštituta v sodelovanju z Notranjskim regijskim parkom predstavili tudi na nacionalni televiziji v televizijski oddaji Na Lepše, ki je bila predvajana 29. 9. 2023 (6:09-12:27 min): https://365.rtvslo.si/arhiv/na-lepse-oddaja-o-turizmu/174990122
Presahla estavela Velika Bobnarica v Zadnjem kraju.
Spomladi 2024 so sodelavci inštituta največ aktivnosti posvetili vzpostavitvi dodatnih merilnih mest za ugotavljanje lokalnih odstopanj v presihanju vode na Cerkniškem polju. V sodelovanju z Notranjskim Regijskim parkom je bilo tako izbranih 8 prioritetnih območij (jezerskih oken), z jasno vidnimi požiralniki, kjer bi bilo mogoče vzpostaviti zvezne meritve vodostaja. Inštrumenti za spremljanje vodostaja bodo nameščeni ob prvi priložnosti, ko jezero presahne do te mere, da bodo merilna mesta dostopna.
Prispevek je pripravil ZRC SAZU.