
Svetovni dan prostoživečih živalskih in rastlinskih vrst, ki ga vsako leto obeležujemo 3. marca, ozavešča o pomenu varstva narave in izzivih, s katerimi se soočajo ogrožene vrste. Letošnja tema, »Financiranje ohranjanja prosto živečih vrst: naložba v ljudi in planet«, poudarja nujnost novih finančnih pristopov za trajnostno varstvo biodiverzitete.
Cerkniško jezero, eno največjih presihajočih jezer v Evropi, je izjemen naravni biser, ki nudi zavetišče mnogim ogroženim živalskim in rastlinskim vrstam. Notranjski park v sodelovanju s programom LIFE že vrsto let izvaja projekte za varstvo narave, obnovo habitatov in trajnostni razvoj območja. Ti projekti ne le pripomorejo k izboljšanju ekološkega stanja jezera, temveč tudi prinašajo pozitivne učinke za lokalno skupnost.
Namen projekta LIFE for Seeds je ohranjati ter obnavljati naravovarstveno pomembna travišča na območjih Natura 2000. Cilj projekta je obnoviti 74,1 ha travišč, kar bo prispevalo k ohranjanju biotske raznovrstnosti in izboljšanju ekosistemskih storitev. Projekt je še vedno v teku in bo trajal do leta 2026, pri čemer ozavešča lokalno prebivalstvo o pomenu vrstno bogatih travišč ter spodbuja trajnostne kmetijske prakse.
Projekt LIFE Tršca se osredotoča na upravljanje močvirskih habitatov za ohranjanje vodnih ptic presihajočih jezer. Glavni cilji projekta so izboljšanje stanja ohranjenosti Cerkniškega jezera, uvedba novih kmetijsko-okoljskih ukrepov, odstranjevanje odmrle biomase ter obnova gnezditvenih habitatov race kostanjevke in rjavovratega ponirka. V projekt je vključeno tudi izobraževanje in ozaveščanje lokalne skupnosti ter ureditev prometne infrastrukture za obiskovalce. Izvajanje projekta je predvideno do leta 2029.
Ta projekt, ki je že zaključen, je bil namenjen zagotavljanju ugodnih pogojev za zaščito in ohranjanje ogroženih živalskih in rastlinskih vrst ter njihovih habitatov na območju Cerkniškega jezera. Aktivnosti so vključevale obnovo strug vodotokov, upravljanje z zemljišči z odkupom in pozno košnjo ter odstranjevanje zarasti. Projekt je prispeval k izboljšanju vodnega režima jezera, kar je pozitivno vplivalo na biotsko raznovrstnost.
V navezavi na projekt Kras.re.vita je bil eden od poglavitnih ciljev projekta LIFE Stržen obnova naravne struge potoka Stržen, ki je bil v preteklosti reguliran za hitrejše odtekanje vode. Z renaturacijo se je omogočilo daljše zadrževanje vode v jezeru, kar je pripomoglo k izboljšanju življenjskih pogojev za številne vodne in obvodne vrste. Tako kot že prej omenjeni projekti, je tudi ta pripomogel k ohranjanju biotske pestrosti in spodbujanju trajnostnega turizma, kar ima pozitiven vpliv tudi na lokalno skupnost, ki živi ob jezeru.
Vsi zgoraj navedeni projekti vsak na svoj način prispevajo k dolgoročnemu varstvu Cerkniškega jezera ter k ohranjanju njegove edinstvene naravne in kulturne dediščine. Z vključevanjem lokalnega prebivalstva, strokovnjakov ter naravovarstvenikov Notranjski regijski park skrbi za trajnostni razvoj območja. Ohranjanje tega unikatnega naravnega okolja je ključnega pomena ne le za biodiverziteto, temveč tudi za prihodnje generacije, ki bodo lahko uživale v neokrnjeni naravi.
Več o projektih si lahko preberete na: https://www.notranjski-park.si/projekti.