Rezultati iskanja

Domov / Novice

Zeleno progasti sesač

Zeleno progasti sesač (Leucochloridium paradoxum) je parazitski ploski črv iz družine Leucochloridiidae, ki uporablja polže kot vmesne gostitelje in ptice kot končne gostitelje.

Leucochloridium paradoxum parazitira na polžu iz družine Succineidae. Foto: Primož Žižek


Njegov življenjski cikel se začne, ko ptica izloči parazitska jajčeca skupaj z iztrebkom, ki ga polž poje. Jajčeca se nato razvijejo v telesu polža in, ko dosežejo določeno stopnjo razvoja, začnejo manipulirati z njim, da se povzpne na višje mesto, kjer postane bolj opazen pticam. Paraziti se nato premaknejo v polževe tipalnice, kjer z obarvanostjo telesa, obliko in utripajočimi gibi posnemajo gosenice, kar povečuje verjetnost, da jih ptica poje.

L. paradoxum ne prevzame dobesedno "uma" polža, temveč povzroči njegovo zombifikacijo, saj polž deluje proti svojim naravnim instinktom, kar omogoča prenos parazita na končnega gostitelja. Ko ptica poje okuženega polža, se paraziti v njenem prebavnem traktu razvijejo do odrasle oblike in izločajo jajčeca, ki jih ptica nato ponovno izloči z iztrebkom. Tako okužen iztrebek čaka na naslednjo polžje žrtev.

Ta proces ponazarja kompleksno interakcijo med parazitom in njegovimi gostitelji ter razkriva neverjetne strategije preživetja v naravi.

Zeleno progasti sesač je bil opažen v Notranjskem parku v juliju 2024. Gre najverjetneje za prvi znan zabeležen podatek o parazitski vrsti Leucochloridium paradoxum v Sloveniji. V Evropi poznamo še dve drugi vrsti: Leucochloridium perturbatum, ki ima rjave obročke, ter Leucochloridium variae, ki je Nearktična vrsta.

Zapis pripravil Primož Žižek, biolog na projektu LIFE FOR SEEDS.