Partnerji:
Vodilni partner: Zavod RS za varstvo narave (ZRSVN) (Slovenija)
Razvojna agencija Sora d.o.o. (Slovenija)
Direkcija RS za vode (Slovenija)
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije (Slovenija)
Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije Kmetijsko gozdarski zavod Celje (KGZS Celje) (Slovenija)
Notranjski regijski park (Slovenija)
Arboretrum Volčji Potok (Slovenija)
Simbio – Družba za ravnanje z odpadki d.o.o. (Slovenija)
Zeleni prsten – Javna ustanova za upravljanje zaštićenim područjima i drugim zaštićenim dijelovima prirode na području Zagrebačke županije (Hrvatska)
Sveučilište u Zagrebu Agronomski fakultet (Hrvatska)
Trajanje:
Oktober 2023–September 2029
Proračun projekta:
Celoten = 7.860.114,05 (EU financira 60 % = 4.716.068,43 EUR, RS 19 % = 1.492.722,72 in lastni delež 21% = 1.651.322,90)
NRP = 674.593,27 (od tega EU financira 60 % = 404.755,96 EUR, RS 20 % = 134.918,65 in lastni delež 20% = 134.918,65)
Problem: Invazivne tujerodne vrste so ena največjih groženj biotski raznovrstnosti. Številne invazivne tujerodne rastline (ITR) so bile vnesene kot okrasne rastline, njihovo širjenje v naravi pa ogroža vrste in habitate, pomembne za EU.
Glavni cilj: Preprečevanje, zgodnje opozarjanje in hiter odziv ter upravljanje z okrasnimi ITR.
Cilji:
-
Ozaveščanje deležnikov in javnosti glede zmanjšanja novega vnosa okrasnih rastlin iz urbanih območij v naravo in odlaganjem vrtnih odpadkov.
-
Priprava ocene invazivnosti razpoložljivih okrasnih rastlin in priprava kodeksa ravnanja, učinkovitejšega upravljanja s podzemnimi vodami ter izvedba raziskav alternativne uporabe ITR.
-
Izboljšanje stanja glede ITR v kmetijstvu in upravljanja voda z izobraževanjem nadzornikov za varstvo rek in kmetijskih svetovalcev.
-
Nadgraditev sistema za preprečevanje nadaljnjega širjenje ITR, ki bo prispeval k ustavitvi izgube habitatov in vrst prostoživečih živali ter omogočil uspešno izkoreninjenje ali vsaj upravljanje ITR, ki zadevajo Unijo.
-
Razvoj učinkovitih metod upravljanja z ITR, ki najbolj ogrožajo ciljne habitatne tipe, ob upoštevanju učinkovitosti obnove habitata (obnova 100 ha habitatov, pomembnih za EU).
-
Zagotavljanje trajnost rezultatov z vključevanjem aktivnosti v različne načrte, ki se bodo izvajali predvsem po zaključku projekta. Rezultati bodo preneseni na druga področja in sektorje ter bodo pomembna osnova za nadaljnje raziskave in razvoj.
-
Transnacionalni prenos znanja med Slovenijo in Hrvaško ter skupni razvoj dejavnosti sta pomemben del projekta.